Új ablak az Univerzumra — a gravitációs hullámok felfedezése 📺

Frei Zsolt (ELTE TTK, Atomfizikai Tanszék)

#153, gravitációs hullámok
Időpont:  2016.03.03. (17:00 - )

Először történt, hogy tudósok megfigyelték a téridő gravitációs hullámoknak nevezett fodrozódásait, amelyek a távoli univerzum egy 1,2 milliárd évvel ezelőtt lezajlott kataklizmikus eseményében keletkezve most érték el a Földet. Az észlelés igazolja Albert Einstein 1915-ben közölt általános relativitáselméletének egyik legfőbb előrejelzését, és eddig példa nélküli, új ablakot nyit a Világegyetemre.
Előadásomban elmondom a gravitációs hullámokat észlelő két detektor, a Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) történetét, bemutatom a felfedezést, a hullámok forrásául szolgáló feketelyuk-ütközés mechanizmusát, és ismertetem a magyar hozzájárulást is a berendezés fejlesztéséhez és a közös munkához.
Az előadás végén kitérek a gravitációs hullámok más típusú feltételezett forrásaira, és ezek észlelésének lehetőségeire.

pdf atomcsill_11_11_Frei_Zsolt Az előadás fóliái