Kérdések
Dávid Gyula:
Relativisztikus paradoxonok
c. előadásához
- Miért éppen a fény sebessége játszik ilyen fontos szerepet a relativitáselméletben?
- a) A relativisztikus effektusok csak nagy sebességeknél jelentkeznek: ilyen nagy sebességeket mechanikai mozgással nem lehet elérni, csak fénnyel végzett kísérletekkel.
- b) Ez csak történeti véletlen: a fizika egészében fontos szerepet játszó univerzális c állandóval az emberiség először a fénnyel kapcsolatos kísérletek során találkozott.
- c) Nem a fény sebessége a lényeges: a relativisztikus jelenségek (pl a Doppler-effektus) minden hullámjelenséggel kapcsolatban fellépnek. A kvantummechanikából viszont ismerjük a részecskék hullámtermészetét, ezért a relativisztikus hatások a részecskék mechanikai mozgása során is észlelhetők.
- Mi az oka annak, hogy a csillagközi útról hazatérő űrhajós fiatalabb lesz a Földön maradt ikertestvérénél?
- a) A hosszú űrutazás során a súlytalanság és a kozmikus sugárzás hatásainak következtében lelassulnak a szervezetben zajló biokémiai folyamatok.
- b) A hatás oka a téridő geometriájában érvényes anti-háromszög-egyenlőtlenség.
- c) Az űrhajó visszafordulásakor fellépő gyorsulások az általános relativitáselmélet szerint gravitációs hatással egyenértékűek, ezért megváltoztatják a téridő szerkezetét, egyebek közt az idő múlását is.
- Mekkora áram folyik a relativitáselmélet szerint a vasúti kocsira és a sínre szerelt érintkezők által zárt áramkörben az áramkör záródásának pillanatában?
- a) Ezt csak az áramkör alkatrészeinek és azok adatainak (ellenállások, kapacitások stb) részletes elemzésével lehet megállapítani.
- b) Semekkora, mert a Lorentz-kontrakció miatt az áramkör nem záródik.
- c) A kérdés az egyidejűség relativitása miatt értelmetlen.
kapcsolódó előadás
vissza