Kérdések
Véninger Péter:
Az anyagok öregedéséről, ahogy a restaurátorok látják
c. előadásához
- Mi befolyásolja leginkább az anyagok öregedését?
- a) Természetesen az idő. Minél öregebb egy tárgy, annál rosszabb állapotú. Lehet tudni, hogy egymás után milyen folyamatok mennek
végbe, ezért a tárgyak állapotából következtetni lehet a tárgyak korára.
- b) Leginkább a környezete: megvannak-e azok a hatások, amelyek a lebomlás kémiai és fizikai feltételei?
- c) Az említett két tényező azonos mértékben. Az idő előrehaladásával fizikai, a környezet hatásaként kémiai lebomlás történik.
- Mi az üvegkorrózió?
- a) Nincs üvegkorrózió! Csak a fémeknél beszélünk korrózióról, hiszen a víz csak a fémek kémiai átalakulásánál játszik szerepet.
Az előadáson bemutatott képeken látott színes üvegek egy régi technika (lüszter-festés) eredményeként jöttek létre.
- b) Többféle üvegkorrózió is van: gyöngyház-szerű szivárványos felületet eredményező; más esetben az üveg barnacukor-szerű megjelenésű anyaggá esik szét; az is előfordul, hogy mély kráterek keletkeznek az üvegben, amelyek idővel mély bevágásokká alakulnak.
- c) Az üvegek víz hatására hosszú idő alatt átalakulnak: fokozatosan feloldódnak. Ez a vízüveg. (Ezt iparilag a természetes folyamatok
mesterséges felgyorsításával idézik elő.)
- Hogyan változnak meg a kerámiák hosszú idő alatt?
- a) Törékenyebbé válnak, akár papírra is lehet rajzolni velük. Néhány ezer év alatt agyaggá alakulnak, képesek vízben feloldódni.
- b) Nem változnak meg. A Földön eddig legyártott kerámia teljes mennyisége ma is megtalálható, és szennyezi a környezetet.
- c) A kerámia is szilikát, mint az üveg. Ezért az üvegkorrózióval azonosan viselkedik. Ez a kerámiakorrózió.