Az Univerzum 3 dimenziós térképe 📺

Csabai István (ELTE TTK, Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék)

#146, adattudomány, csillagászat, kozmológia
Időpont:  2015.11.19. (17:00 - )

Mint ahogy a Föld térképe csak töredékeiben volt ismert Kolumbusz és Magellán előtt, ugyanúgy az Univerzum térképe is csak lapos változatban volt meg a 21. század beköszöntéig. Persze messze vagyunk attól, hogy a Világegyetemet mi magunk behajózzuk, de a fotonok, a fény részecskéi bejárják a hatalmas távolságokat, és ha elég ügyesek vagyunk, a kis hírvivők segítségével megrajzolhatjuk a Világegyetem háromdimenziós térképét. Ehhez persze sok dolgot meg kellett értenünk az anyag és fény kapcsolatáról, arról, hogy mi történik a fotonokkal a táguló térben, és nem utolsósorban ki kellett dolgozni olyan technológiákat, amelyek képesek a világ végéről érkező halovány fényt összegyűjteni, és a belőlük kinyert milliárdnyi információmorzsát értelmezhető képpé rendezni.

pdf atomcsill_11_05_Csabai_Istvan Az előadás fóliái