Komplex társadalmi jelenségek statisztikus fizikája 📺

Kertész János (Közép-európai Egyetem — Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem)

#118, adattudomány, alkalmazott fizika, fizika és társadalom, hálózatelmélet, statisztikus fizika
Időpont:  2013.10.24. (17:00 - )

A statisztikus fizika nagyszámú kölcsönható egység viselkedésével foglalkozik. A fizikában az egységek lehetnek az atomok, de ilyen kölcsönható rendszerekkel a biológiában vagy a társadalom tanulmányozásánál is találkozhatunk. Kézenfekvő megkísérelni a statisztikus fizikai megközelítések és módszerek alkalmazását a fizikán túl is. Mi a közös a vélemények társadalmi méretekben megfigyelhető polarizálódása és a ferromágnesekben a spontán mágnesezettség megjelenése között? Mi a konfliktusok kialakulásának mechanizmusa, és hogyan lehet konszenzust elérni? Hogyan lehet a társadalomban létrejövő terjedési jelenségek dinamikáját modellezni? Ilyen és hasonló kérdésekre keressük a választ. Nagymértékben segíti a kutatást, hogy korunk információ-kommunikációs technológiája révén szinte minden tevékenységünk digitális lábnyomot hagy maga után, és a felgyűlt hatalmas adatmennyiség tanulmányozása kvantitatív modellek megalkotásának lehetőségét nyitja meg.

pdf atomcsill_9_04_Kertesz_Janos Az előadás fóliái