Az Univerzum anyagai ūüďļ

Dávid Gyula (ELTE TTK, Atomfizikai Tanszék)

#72, kozmológia
IdŇĎpont:¬† 2010.09.30. (17:00 - )

A k√∂r√ľl√∂tt√ľnk l√©vŇĎ f√∂ldi vil√°g sz√°mtalan √©rdekes anyagb√≥l √°ll. Ezek tulajdons√°gainak magyar√°zat√°val a fizika, k√©mia, anyagtudom√°ny, geok√©mia √©s t√∂bb m√°s tudom√°ny√°g foglalkozik. Mindezek az anyagok a peri√≥dusos rendszerben felsorolt elemek atomjaib√≥l √©p√ľlnek fel. Ha k√∂r√ľln√©z√ľnk t√°gabb kozmikus k√∂rnyezet√ľnkben, ugyanolyan t√≠pus√ļ atomokat tal√°lunk, mint a F√∂ld√∂n, de eg√©szen m√°s eloszl√°sban. Mi ennek a k√ľl√∂nbs√©gnek az oka? Egy√°ltal√°n honnan sz√°rmaznak a vil√°gunkat fel√©p√≠tŇĎ atomok, √©s hogy ker√ľltek jelenlegi hely√ľkre? Az ut√≥bbi √©vtized nagy tudom√°nyos meglepet√©sek√©nt tudtuk meg, hogy ezek az √°ltalunk ismert anyagfajt√°k az Univerzum √∂sszt√∂meg√©nek mind√∂ssze n√©gy sz√°zal√©k√°t teszik ki. Honnan tudjuk ezt? √Čs mi alkotja a t√∂bbi kilencvenhat sz√°zal√©kot, mibŇĎl √°ll a titokzatos¬†s√∂t√©t anyag, √©s a m√©g rejt√©lyesebb¬†s√∂t√©t energia?

pdf atomcsill_6_01_David_Gyula Az elŇĎad√°s f√≥li√°i