M√©rlegen az antianyag ūüďļ

IdŇĎpont: 2015.03.12., 17:00 - 18:00 ‚ÄÜ | 140. elŇĎad√°s
részecskefizika (elméleti), részecskefizika (kísérleti)

Sótér Anna (Max-Planck-Institute of Quantum Optics, Garching, BRD):

A r√©szecskefizika szerint minden elemi r√©sz√©csk√©nek van egy antir√©szecske¬†t√ľk√∂rk√©pe, amelynek t√∂lt√©s-jellegŇĪ tulajdons√°gai (mint az elektromos t√∂lt√©s) ellentettjei az eredetinek, m√≠g minden m√°s fizikai param√©tere ‚ÄĒ √≠gy pl. a t√∂mege is ‚ÄĒ pontosan megegyezik vele. Hasonl√≥s√°gukb√≥l arra k√∂vetkeztet√ľnk, hogy azonos sz√°mban keletkeztek az Ňźsrobban√°s sor√°n, a mai Vil√°gegyetemet √©szlelve viszont d√∂ntŇĎ t√∂bbs√©gben¬†k√∂z√∂ns√©ges¬†anyagot l√°tunk magunk k√∂r√ľl, antianyagot sehol. Mi az oka ennek az asszimmetri√°nak? Tal√°n van valami √°ltalunk nem √©szlelt k√ľl√∂nbs√©g a k√©t fajta r√©szecske k√∂z√∂tt, amely a¬†rendes¬†anyag jav√°ra d√∂nt√∂tt? Antiprotonokat eddig csak nagyon kis mennyis√©gben √°ll√≠tottak elŇĎ a vil√°g r√©szecskegyors√≠t√≥i, ez√©rt fizikai param√©tereinek m√©r√©se kih√≠v√°sokkal teli. A CERN egyik munkacsoportja t√∂bb magyar kutat√≥ r√©sztv√©tel√©vel az antiproton t√∂meg√©t m√©rte meg nemr√©g a proton t√∂meg√©hez hasonl√≥ pontoss√°ggal. T√∂megk√ľl√∂nbs√©gre m√©g nem der√ľlt f√©ny.

pdf atomcsill_10_12_Soter_Anna Az elŇĎad√°s f√≥li√°i