A csillagok f√©nye ūüďļ

Dávid Gyula (ELTE TTK, Atomfizikai Tanszék)

#150, csillag√°szat, optika
IdŇĎpont:¬† 2016.01.21. (17:00 - )

Az Univerzumr√≥l, a F√∂ld√∂n k√≠v√ľli vil√°gr√≥l √©vezredeken √°t minden inform√°ci√≥t csak a l√°that√≥ f√©ny form√°j√°ban megjelenŇĎ elektrom√°gneses sug√°rz√°s hozott a f√∂ldi tud√≥soknak √©s egyszerŇĪ b√°m√©szkod√≥knak, az √©gi vil√°g csod√°l√≥inak. M√°ra a helyzet megv√°ltozott ‚ÄĒ szond√°ink k√∂zvetlen√ľl vizsg√°lj√°k a Naprendszer √©gitestjeit, olykor anyagmint√°kat is hoznak, m√°sr√©szt √ļjfajta sug√°rz√°sok felfedez√©s√©vel √©s a l√©gk√∂r f√∂l√© k√ľld√∂tt t√°vcs√∂vek megjelen√©s√©vel √ļj ablakok ny√≠ltak az Univerzumra. A csillagokr√≥l √©s t√°volabbi √©gi objektumokr√≥l √©rkezŇĎ f√©ny vizsg√°lata azonban tov√°bbra is alapvetŇĎ m√≥dszere a csillag√°szatnak √©s a r√° √©p√ľlŇĎ asztrofizik√°nak. Az elŇĎad√°sban sorra vessz√ľk, milyen inform√°ci√≥kat nyerhet√ľnk a csillagok f√©ny√©nek elemz√©s√©vel. Az √©gi f√©ny milyen fizikai tulajdons√°gait tudja megm√©rni a f√∂ldi √©szlelŇĎ? A f√©nyt kibocs√°t√≥ objektum milyen fizikai tulajdons√°gaira tud ebbŇĎl k√∂vetkeztetni? Milyen inform√°ci√≥t hordoz a f√©ny ir√°nya, intenz√≠t√°sa, spektruma (azaz frekvencia szerinti eloszl√°sa), polariz√°ci√≥ja ‚ÄĒ valamint mindezen param√©terek idŇĎbeli v√°ltoz√°sa? A f√∂ldi l√©gk√∂r f√©ny√°teresztŇϬ†ablaka¬†igen keskeny, m√©gis meglepŇĎen sok inform√°ci√≥t enged √°t, amelyek elemz√©s√©vel m√©lyebbre bel√°thatunk a Vil√°gmindens√©g titkaiba.

pdf atomcsill_11_08_David_Gyula Az elŇĎad√°s f√≥li√°i