Az Univerzum anyagai đŸ“ș

Dåvid Gyula (ELTE TTK, Atomfizikai Tanszék)

#72, kozmolĂłgia
IdƑpont:  2010.09.30. (17:00 - )

A körĂŒlöttĂŒnk lĂ©vƑ földi vilĂĄg szĂĄmtalan Ă©rdekes anyagbĂłl ĂĄll. Ezek tulajdonsĂĄgainak magyarĂĄzatĂĄval a fizika, kĂ©mia, anyagtudomĂĄny, geokĂ©mia Ă©s több mĂĄs tudomĂĄnyĂĄg foglalkozik. Mindezek az anyagok a periĂłdusos rendszerben felsorolt elemek atomjaibĂłl Ă©pĂŒlnek fel. Ha körĂŒlnĂ©zĂŒnk tĂĄgabb kozmikus környezetĂŒnkben, ugyanolyan tĂ­pusĂș atomokat talĂĄlunk, mint a Földön, de egĂ©szen mĂĄs eloszlĂĄsban. Mi ennek a kĂŒlönbsĂ©gnek az oka? EgyĂĄltalĂĄn honnan szĂĄrmaznak a vilĂĄgunkat felĂ©pĂ­tƑ atomok, Ă©s hogy kerĂŒltek jelenlegi helyĂŒkre? Az utĂłbbi Ă©vtized nagy tudomĂĄnyos meglepetĂ©sekĂ©nt tudtuk meg, hogy ezek az ĂĄltalunk ismert anyagfajtĂĄk az Univerzum össztömegĂ©nek mindössze nĂ©gy szĂĄzalĂ©kĂĄt teszik ki. Honnan tudjuk ezt? És mi alkotja a többi kilencvenhat szĂĄzalĂ©kot, mibƑl ĂĄll a titokzatos sötĂ©t anyag, Ă©s a mĂ©g rejtĂ©lyesebb sötĂ©t energia?

Fåjl Leírås Fåjl méret
pdf atomcsill_6_01_David_Gyula Az elƑadás fóliái