Az Univerzum hangjai ūüďļ

Kolláth Zoltán (ELTE Savaria Fizikai Tanszék)

#62, csillagászat, méréstechnika
IdŇĎpont:¬† 2009.11.26. (17:00 - )

Term√©szetesnek vessz√ľk, hogy a hangok folytonosan k√∂r√ľlvesznek benn√ľnket f√∂ldi k√∂rnyezet√ľnkben. Egy teljesen s√ľket szoba term√©szetellenesnek hat sz√°munkra. A bolyg√≥- √©s csillagk√∂zi anyag annyira ritka, hogy¬†s√ľket¬†t√©rnek tekinthetŇĎ. Azonban a Vil√°gegyetem t√∂rt√©nete folyt√°n mindig is voltak olyan anyagszigetek, ahol az akusztika a l√©gk√∂rihez legal√°bb egy kicsit hasonl√≥. Ezeken a helyeken mindig tal√°lunk valami term√©szetes hangforr√°st is. Induljunk h√°t el egy akusztikus idŇĎ- √©s extragalaktikus utaz√°sra, hogy megismerj√ľk ezeket a jelens√©geket.

• Az elŇĎad√°shoz kapcsol√≥d√≥ cikkek:
    • Koll√°th Zolt√°n: Kozmikus infrahang-diagnosztika. (megjelent a Fizikai Szemle 2006. √©vi novemberi sz√°m√°ban a Mindentud√°s az Iskol√°ban rovat√°ban)¬†[pdf]¬†(165KB)¬†[html]
  • Aj√°nlott linkek:

pdf atomcsill_5_05_Kollath_Zoltan Az elŇĎad√°s f√≥li√°i