Az Univerzum hangjai 📺

Kolláth Zoltán (ELTE Savaria Fizikai Tanszék)

#62, csillagászat, méréstechnika
Időpont:  2009.11.26. (17:00 - )

Természetesnek vesszük, hogy a hangok folytonosan körülvesznek bennünket földi környezetünkben. Egy teljesen süket szoba természetellenesnek hat számunkra. A bolygó- és csillagközi anyag annyira ritka, hogy süket térnek tekinthető. Azonban a Világegyetem története folytán mindig is voltak olyan anyagszigetek, ahol az akusztika a légkörihez legalább egy kicsit hasonló. Ezeken a helyeken mindig találunk valami természetes hangforrást is. Induljunk hát el egy akusztikus idő- és extragalaktikus utazásra, hogy megismerjük ezeket a jelenségeket.

• Az előadáshoz kapcsolódó cikkek:
    • Kolláth Zoltán: Kozmikus infrahang-diagnosztika. (megjelent a Fizikai Szemle 2006. évi novemberi számában a Mindentudás az Iskolában rovatában) [pdf] (165KB) [html]
  • Ajánlott linkek:

pdf atomcsill_5_05_Kollath_Zoltan Az előadás fóliái