MĂ©rlegen az antianyag đŸ“ș

Sótér Anna (Max-Planck-Institute of Quantum Optics, Garching, BRD)

#140, részecskefizika (elméleti), részecskefizika (kísérleti)
IdƑpont:  2015.03.12. (17:00 - )

A rĂ©szecskefizika szerint minden elemi rĂ©szĂ©cskĂ©nek van egy antirĂ©szecske tĂŒkörkĂ©pe, amelynek töltĂ©s-jellegƱ tulajdonsĂĄgai (mint az elektromos töltĂ©s) ellentettjei az eredetinek, mĂ­g minden mĂĄs fizikai paramĂ©tere — Ă­gy pl. a tömege is — pontosan megegyezik vele. HasonlĂłsĂĄgukbĂłl arra következtetĂŒnk, hogy azonos szĂĄmban keletkeztek az ƐsrobbanĂĄs sorĂĄn, a mai VilĂĄgegyetemet Ă©szlelve viszont döntƑ többsĂ©gben közönsĂ©ges anyagot lĂĄtunk magunk körĂŒl, antianyagot sehol. Mi az oka ennek az asszimmetriĂĄnak? TalĂĄn van valami ĂĄltalunk nem Ă©szlelt kĂŒlönbsĂ©g a kĂ©t fajta rĂ©szecske között, amely a rendes anyag javĂĄra döntött? Antiprotonokat eddig csak nagyon kis mennyisĂ©gben ĂĄllĂ­tottak elƑ a vilĂĄg rĂ©szecskegyorsĂ­tĂłi, ezĂ©rt fizikai paramĂ©tereinek mĂ©rĂ©se kihĂ­vĂĄsokkal teli. A CERN egyik munkacsoportja több magyar kutatĂł rĂ©sztvĂ©telĂ©vel az antiproton tömegĂ©t mĂ©rte meg nemrĂ©g a proton tömegĂ©hez hasonlĂł pontossĂĄggal. TömegkĂŒlönbsĂ©gre mĂ©g nem derĂŒlt fĂ©ny.

Fåjl Leírås Fåjl méret
pdf atomcsill_10_12_Soter_Anna Az elƑadás fóliái