Groma István (ELTE TTK, Anyagfizikai Tanszék)
#273, anyagfizika, tudománytörténetIdőpont: 2024.11.14. (17:00 - )
Kivonat:
A csillagászat mellett az anyagtudomány az a kutatási terület amely egyidős az emberiséggel. Egy-egy felfedezés alapvetően változtatta meg az emberiség életét. Gyakran előfordul, hogy nagyon régen ismert technológiákat ill. anyagi tulajdonságokat csak sok-sok száz évvel később értünk meg. Amikor ez sikerül, akkor persze azonnal egészen új lehetőségek nyílnak meg korszerűbb anyagok előállítására. Egy tipikus példa erre az acél. Borzasztó régen rájöttünk, hogy a vas–szén ötvözet sokkal jobb anyag, mint a tiszta vas, ugyanakkor manapság kutatók százait fizetik azért, hogy új összetételű acélt állítsanak elő, amely környezet-védelmi szempontból sokkal megfelelőbb.
Az előadásban néhány példán keresztül megmutatjuk, hogy hogyan is játszódott le ez a szinte hihetetlen fejlődés, és mi várható a következő 100 évben.
Én, mint az anyagok fizikájával foglalkozó kutató azt élvezem legjobban ebben az egész történetben, hogy a sikeres kutatáshoz a fizika szinte minden területét (mechanika, hőtan, kvantummechanika, statisztikus fizika) használni kell. Már az is előfordult velem, hogy az általános relativitáselmélet formalizmusát kellett jobban megtanulnom ahhoz, hogy valamilyen problémát kezelni tudjak. Remélem sikerül minél több fiatal hallgató érdeklődését felkeltenem.