Az Élet, a Világegyetem meg Minden – az Univerzum története a Nagy Bummtól az értelemig és tovább

Dávid Gyula (ELTE TTK, Fizikai és Csillagászati Intézet)

#269, kozmológia, termodinamika
Időpont:  2024.09.12. (17:00 - )

Kivonat:

Száz éve egy neves csillagász azt írta: „Most már eléggé sokat tudunk ahhoz, hogy megmagyarázzunk egy olyan egyszerű dolgot, mint egy csillag”.
Azóta eltelt egy évszázad, az észlelő csillagászat, a kísérleti és elméleti fizika számos ágának elképesztő mértékű fejlődésével, adatainak és koncepcióinak korábban soha nem tapasztalt gyarapodásával és komplexebbé válásával. Ma már talán megkockáztathatunk egy hasonló, még merészebb állítást:
„Most már eléggé sokat tudunk ahhoz, hogy megmagyarázzunk egy olyan egyszerű dolgot, mint a Világegyetem.”
Az Atomoktól a csillagokig sorozat huszadik, jubileumi évadának első előadása ezt kísérli meg: megpróbáljuk röviden és egyszerűen összefoglalni mindazt, amit az Univerzum egészéről, annak szerkezetéről és fejlődéséről jelenleg tudunk.
Ehhez először röviden ki kell igazítanunk (vagy legalábbis meg kell próbálnunk kiigazítani) azt a számos tévhitet és félreértést, ami a Nagy Bummal és az Univerzum tágulásával kapcsolatban a közvéleményben elterjedt. Ezután viszont meglepően egyszerű és harmonikus képbe rendezhető mindaz a tudás, amit a csillagászat, az asztrofizika és a részecskefizika a Világegyetem alapvető alkotórészeiről és ezek történetéről felhalmozott. A tárgyalás vezérelve természetesen a legáltalánosabb fizikai tudományág, a termodinamika.
Az így készült kép szükségszerűen vázlatos és ideiglenes lesz. Ám – remélhetőleg – izgalmas, váratlan és provokatív. Talán nem véletlenül.