Az Univerzum hangjai đŸ“ș

Kollåth Zoltån (ELTE Savaria Fizikai Tanszék)

#62, csillagåszat, méréstechnika
IdƑpont:  2009.11.26. (17:00 - )

TermĂ©szetesnek vesszĂŒk, hogy a hangok folytonosan körĂŒlvesznek bennĂŒnket földi környezetĂŒnkben. Egy teljesen sĂŒket szoba termĂ©szetellenesnek hat szĂĄmunkra. A bolygĂł- Ă©s csillagközi anyag annyira ritka, hogy sĂŒket tĂ©rnek tekinthetƑ. Azonban a VilĂĄgegyetem törtĂ©nete folytĂĄn mindig is voltak olyan anyagszigetek, ahol az akusztika a lĂ©gkörihez legalĂĄbb egy kicsit hasonlĂł. Ezeken a helyeken mindig talĂĄlunk valami termĂ©szetes hangforrĂĄst is. Induljunk hĂĄt el egy akusztikus idƑ- Ă©s extragalaktikus utazĂĄsra, hogy megismerjĂŒk ezeket a jelensĂ©geket.

• Az elƑadĂĄshoz kapcsolĂłdĂł cikkek:
    • KollĂĄth ZoltĂĄn: Kozmikus infrahang-diagnosztika. (megjelent a Fizikai Szemle 2006. Ă©vi novemberi szĂĄmĂĄban a MindentudĂĄs az IskolĂĄban rovatĂĄban) [pdf] (165KB) [html]
  • AjĂĄnlott linkek:

Fåjl Leírås Fåjl méret