Virtuális Obszervatóriumok

Csabai István (ELTE TTK, Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék)

#38, adattudomány, csillagászat
Időpont:  2008.01.17. (17:00 - )

Hogy megértsük az Univerzum szerkezetét, a csillagászok hatalmas távcsöveket építenek, amelyekben nagyfelbontású kamerákat helyeznek el. Az így begyűjtött adatok mennyiségüket tekintve is csillagászatiak. A gigantikus adatmennyiség nem csupán a csillagászok problémája, a részecskefizikusok mérései hamarosan petabájtokat termelnek, de a biológia, környezettudományok, sőt a társadalomtudományok is gyorsan követik ezt a trendet. Mindez új kihívást jelent a tudományoknak: míg eddig a kísérleti adatok hiánya jelentette a fő korlátozást, most a félelmetes tempóban beáramló adatok rendezése, azok hatékony feldolgozása. Előadásomban, főként a csillagászat és kozmológia példáján keresztül, áttekintem a tudományokban napjainkban végbemenő forradalmi változásokat, és felvázolom a kihívásokat.

• Az előadáshoz kapcsolódó cikkek:
    • Csabai István, Papp Gábor: eSCIENCE (megjelent a Fizikai Szemle 2006. évi augusztusi számában a Mindentudás az Iskolában rovatában) [html]

pdf atomcsill_3_09_Csabai_Istvan Az előadás fóliái